O audioterapii pro psy

Zajímavosti o audioterapii pro pejsky

 Audioterapie pro zvířata vznikla jako sekundární výsledek provozování audioterapie pro hyperaktivní nebo depresivní děti. Prof. Terry Woodford vyvíjí od roku 1969 hudbu vhodnou pro psychoterapii dětí s psychickými potížemi. Po celá léta, kdy Woodford pracoval s rodiči léčených dětí, dostával zprávy o tom, že audioterapeutické nahrávky, které jim doručoval působí pozitivně i na jejich psy, někdy i na jiná domácí zvířata.

Počátkem devadesátých let členové American Boarding Kennels Association v testování potvrdili Woodfordovy dosavadní závěry. Více než 160 významných chovatelských stanic podává zprávu o tom, že audioterapie pro psy pomohla řešit problémy jejich psů - úzkost, nadměrné štěkání, agresivitu, ale i průjem...

Ve stejné době probíhá úspěšný pokus řešení agresivity a hyperaktivity šimpanzího samce Rogera pomocí audioterapie v ZOO v Honolulu. Od roku 1998 probíhá také testování audioterapie v evropských psích útulcích (Rakousko, Německo, Belgie, Holandsko, Dánsko) a v USA. Výsledky tohoto testování byly od té doby několikrát popsány v odborném tisku a pracuje s nimi i řada výzkumných institucí a vysokých škol, například Harvard Medical School Boston, Auburn University nebo Berlínská univerzita.

Nyní je auditerapie pro psy již dobře známým a prověřeným tématem. Stovky pokrokových útulků a podobných zařízení na celém světě zjišťují, že nejenom psům díky audioterapii zpříjemňují pobyt, ale také připravují psa pro optimální začlenění do nové rodiny a bezproblémovou socializaci.

V USA je až 20 % psů osvojených z útulku zase vráceno zpět a jako důvod lidé uvádějí, že pes nadměrně štěká nebo je těžko přizpůsobivý. V ČR je toto procento možná trochu menší, ale přesto by bylo velmi vhodné pokusit se těmto smutným návratům předejít. A to právě nasazením audioterapie již v útulcích a také hned po osvojení pejska v novém prostředí.

O psech je známo, že mají skvělý čich a sluch. Dokonce dokáží tyto smysly využívat tak bravurně, že dokáží některé z pachových či zvukových zdrojů vyloučit a na jiné se zaměřit. Například záchranářský pes slyší frekvenci srdce člověka uvězněného desítky metrů pod sutinami a to proto, že dokáže potlačit ostatní frekvence (zvuk strojů, padající objekty a jiné). Psi a kočky slyší až padesátkrát lépe než lidé. Často ani nedokážeme rozeznat zvuk, který tolik znervóznil našeho pejska...

Psi mají rádi zvuk smyčcových nástrojů a některých strunných nástrojů, především harfy, ale i klavíru či piana. Velmi často jim nevyhovuje zvuk efektované elektrické kytary a také foukací harmoniky a to z důvodu přílišného ohýbání tónu, které většinu psů znervózňuje. Pozitivně působící jsou i nástroje sice jednoduché a s malými možnostmi, ale s příznivým frekvenčním rozsahem (brumle, vibrafon, katanak apod.).

Ale pozor, u psů neuspějete se složitými hudebními konstrukcemi. Psi mají rádi jednoduchost, dalo by se říci i jednotvárnost. Ano, stejně jako my se rádi vracejí ke svým jistotám a rituálům. A ty jsou dost jednoduché. Funkční audioterapie je tvořena jen jednoduchou nenásilnou harmonií, která neirituje.

Nejde však jen o hudbu. Audioterapie pro pejsky je založena na úzké závislosti psa jako druhu na člověku, která se vyvíjela po desetitisíce let. Zvuk srdce spokojeného a zdravého člověka je hlavním prvkem, dalšími jsou relaxační dýchání, ozvuky psího plodu v matčině bříšku a jiné.

Zajímavé je, že psi dokáží svým způsobem rozlišovat hudební žánry, nejspíše podle toho, jaké je obvyklé složení nástrojů, frekvenční rozhraní, kadence. Samozřejmě velkou roli hraje i to, jakou hudbu poslouchají vůdci smečky - lidé. I proto jsou skladby na CD v různých hudebních stylech.

Někteří psi vnímají dobře i mužský hlas, pro obecné používání CD jsme však zvolili výhradně ženský hlas, protože je celá řada psů se strachem z lidí a s negativními reakcemi na mužské prvky.

Lze říci, že úspěch CD audioterapie pro pejsky spočívá na těchto pilířích:

 

1) opakující se vhodná frekvence

2) jednoduchost a předvídatelnost

3) pozitivní emoce a něha

4) vhodný výběr nástrojů a zvuků

 

Pomocí audioterapie jsou u pejsků řešeny nejčastěji tyto problémy: separační úzkost, neopodstatněný strach, fóbie z lidí, psů či dětí, hyperaktivita, agresivita, neschopnost relaxovat, melancholie, osobnostní nesoulad, problémy s imunitou, trávicí potíže, pooperační stavy a jiné.

audioterapie funguje

Ale audioterapie je také nádhernou příležitostí pro prohlubování vztahu s pejskem, cesta k jeho harmonizaci a pozitivnímu naladění.

video 1
video 2
video 3

Audioterapii pro pejsky CD 1 a CD 2 můžete teď hned pořídit zde.

ZPRÁVA Z TERAPIE:
Moc nás nedávno potěšila jedna zpráva z terapie. Najít po celém odpoledni paliativní péče pak v mailu tuto zprávu bylo v tu chvíli velmi milé a hřejivé.
---
Chtěla bych Vám poděkovat za pohodu, která u nás doma panuje od té doby, co jsme si začali s pejsky pouštět audioterapeutické CD od Dokonalé lásky. Jak bych začala? Mám čtyřčlennou smečku norvičských teriérů, psa a tři fenky. Nejmladší fenka, Bibi, má necelý rok a půl a od té doby co ji máme doma, měla čím dál větší psychické problémy. Jako štěně byla bázlivá, postupem času začala ze strachu venku útočit na cizí psy (a to už jako půlroční štěně), dělala rozbroje ve smečce, provokovala rvačky a pořád, pořád štěkala.
V poslední době to došlo až tak daleko, že se venku jen plazila po břichu, nebyla schopná se ze strachu ani vyvenčit a začala mi čůrat do postele. Nikdy v životě jsem ji neviděla si hrát, ani s ostatními psy, ani s hračkou či klacíkem venku. Když k ní Tassynka (dvouletá fenka) přišla a začala dávat podněty ke hře, Bibi na ni zavrčela, chňapla po ní a utekla se schovat pod postel. Zkoušela jsem všechno, co mi kdo poradil, konzultovala jsem i s psí psycholožkou, ale žádné pokroky jsem nezaznamenala. Když jsme si poprvé pustili audioterapeutické CD, Bibi začala lítat po pokoji jak splašená, skákala po ostatních třech pejscích, provokovala je ke hře, i když na nich bylo vidět, že by chtěli relaxovat, začali si s ní hrát. Tenkrát jsem Vám volala a řekl jste mi, že je to normální projev, že pokud je pejsek "svázaný strachem" z něčeho a hudba odbourá nějaký blok v jeho psychice, začne se projevovat takto vesele... tak jsme CD pouštěli dál a třetí den už Bibi odpočívala s ostatními, asi po týdnu se už natáhla i na bok a ukázala bříško:) CD pouštím několikrát denně, po první skladbě se pejsci poukládají do postele, přimhouří oči, nebo usnou a jsou spokojení jako nikdy předtím. A co se týče Bibi, ta se začala projevovat téměř jako normální pejsek jejího věku... Venku běhá, sice se ode mně nevzdálí dál než na tři metry, ale ocásek nosí nahoru, chodí sebejistě, vychutnávám si, když ji můžu pozorovat, jak se na zahradě přetahuje s Tassynkou o klacek nebo jí krade balonek :) Začala se mazlit s ostatními členy smečky, nejstarší fenečce Mišce, vylizuje uši a oči, stará se o ni a už ani nevrčí, když jí to Miška oplácí... Samozřejmě, že když venku něco bouchne, nebo někdo zakřičí, tak se lekne, ale obrovské problémy které jsme měli, jsou pryč. Ze začátku jsem tomu ani nechtěla uvěřit, říkala jsem si, že kdyby to bylo tak jednoduché, používala by se audioterapie na převýchovu psů, místo jiných, složitějších metod, a pořád jsem čekala, kdy se Bibi vrátí do svého ustrašeného normálu.
Už je to víc než měsíc a v naší smečce panuje neotřesitelná pohoda a dobrá nálada a za to Vám ještě jednou moc děkuji :) Posílám pár fotek, jak jsme vysmátí, jak si hrajeme a jak relaxujeme :) Mějte se krásně, a děkujeme. Eva, Miška, Jack, Tassy a Bibi :)
www.norwichterrier.estranky.cz