Epilepsie u koček

Epilepsie je onemocnění nervového systému, při kterém neurony v mozku způsobují záchvaty. Ty vedou až ke ztrátě vědomí. Postihuje nejen lidi, ale také kočky. Nedá se vyléčit úplně, projevy a frekvenci záchvatů ale můžete úspěšně snížit na minimum i pomocí přírodních přípravků.

Pokud vaše kočka trpí na epilepsii, potřebuje vaši oporu a co nejvíce klidu. Zkuste se vyhýbat stresovým situacím a být jí co nejvíce na blízku.

Jak epilepsii poznáte?

Projevy jsou podobné jako u lidí, přesto se u každého zvířete můžou jemně lišit. Při epileptickém záchvatu aktivita mozkových buněk vede k nekontrolovatelným pohybům, křečím a svalovému třesu. Většina koček nadměrně sliní a neovládá tělesné svěrače. V některých případech se může projevovat i chozením v kruhu nebo jemnými záškuby a cukáním tlamy.

Přitom kočka často ztratí vědomí a může dojít až k život ohrožujícím stavům. Po záchvatu bývá vyčerpaná a potřebuje odpočívat, často i několik hodin.

Záchvaty ale někdy mohou být také pouze noční, kterých si majitelé hned tak nevšimnou!

Nečekejte s návštěvou veterináře

Pokud máte podezření, že vaše kočka trpí epilepsií, neváhejte navštívit veterináře, který stanoví přesnou diagnózu. Ten vyšetří krev, mozkovou aktivitu a v případě potřeby odebere mozkomíšní mok, který může odhalit záněty, způsobující epilepsii.

Když už vidíte, že záchvat přichází, sáhněte po olejíčku Láska 40. Tento čistě přírodní přípravek se inhaluje, a to tak, že si jej vetřete do dlaní a přistrčíte kočce k nosu. Nemusíte jí ho nijak nutit, stačí, když se několikrát nadechne a okamžitě poznáte rozdíl.

Záchvat zpravidla nenastoupí v plné síle nebo rychleji odezní.

Přípravek pomáhá také regenerovat tělo, po již proběhlém záchvatu.

Když necháte lahvičku několikrát týdně jen tak otevřenou na zemi, aby si vaše kočka mohla přičichnout, možná se záchvaty už vůbec nedostaví.

Proč epilepsie vzniká?

Příčin, proč se epilepsie projeví, může být spousta. V některých případech jde o dědičnou záležitost (tzv. juvenilní epilepsie) – proto se nedoporučuje další množení zvířat s epilepsií. Spouštět ji můžou také problémy s cukrovkou, hromadění toxinů způsobené otravou, selháváním jater nebo ledvin, či velká nerovnováha vápníku v metabolismu.

Nadměrná aktivita mozkových neuronů vzniká někdy i při zánětech v těle. Pokud se nedaří najít konkrétní příčinu epilepsie, říkáme o ní, že je idiopatická (u koček je velmi vzácná).

Nejčastějším důvodem epileptických záchvatů u koček jsou novotvary na mozku nebo encefalitický zánět mozku.

Při záchvatu zachovejte klid

Každý záchvat je pro tělo nadměrně vyčerpávající a poškozující. Většinou začíná mírně vystrašeným chováním zvířete, kočka vyhledává tmavá místa a snaží se schovat. Následuje ztuhlost svalů, zvíře ulehá na bok a obvykle nevnímá majitele.

Je tedy důležité dbát maximální opatrnosti, nesnažit se strkat prsty kočce do tlamy (pokud zde ovšem neuvízlo něco nebezpečného, nicméně hrozí pokousání) a dávat pozor na sekající drápky. Zachovejte v takové chvíli klid a pokuste se jemně kočku přidržovat tak, aby se nezranila o okolí. Hlavu jí můžete podložit něčím měkkým. Záchvat trvá zpravidla (až na výjimky) 2 minuty.

Pokud jsou záchvaty častěji do měsíce nebo křeče trvají příliš dlouho, přistoupí obvykle veterinář k podávání antiepileptik. Když je známá příčina, vyvolávající záchvat, snaží se lékař především odstranit tu. Léky mají ale často nepříjemné vedlejší účinky. Pomoci snížit četnost záchvatů vám můžou i přírodní přípravky, bez vedlejších účinků.

 

Které přípravky pomáhají ještě při samotném záchvatu?

Heřmánkový hydrosol, neboli květová voda, je kočkami velmi oblíbený. Pomáhá příznivě působit na psychiku, zklidňuje úzkosti, přispívá relaxaci a uvolnění. Opět nabízejte v případě záchvatu z dlaní k inhalování. Pokud trpí vaše kočka také kožními problémy, můžete jemně vtírat na postižených místech do srsti, to ale až záchvat odezní.

Květová voda z chrpy, nabízená formou inhalování z provoněných dlaní, podporuje vnímání, zmírňuje únavu, ospalost, je dobrá pro relaxaci. Zvířatům pomáhá se uklidnit a rychleji zregenerovat.

Mohou pomoci i léčivé byliny

Pro regeneraci po záchvatu, ale i pro prevenci a předcházení záchvatům mohou vydatně pomoci i sušené či čerstvé byliny, když si je kočka dobrovolně vybere a pracuje s nimi.

Buď se v nich bude vytírat a dostávat tak účinné látky skrze kožich a kůži dále do organismu. Nebo je bude žvýkat a pojídat, u čehož může i docela slinit, to je běžné. Nebo si k nim jen tak lehne, či sedne a bude poklidně inhalovat. Nebo některá bylina kočky nebude zajímat vůbec a po analýze se od ní vzdálí. V takovém případě jí tuto bylinu nijak nenutíme, ale můžeme po čase zkusit opětovnou nabídku k dobrovolnému příjmu.

Na šantu kočičí u koček s epilepsií rovnou zapomeňte. Zbytečně rozrušuje a aktivuje nervy a mohla by záchvaty spíše přivolat. Kočky vnímají pachy přes tlamu pomocí vomeronasálního orgánu (stejně jako koně) a účinek vůní se tedy dostavuje rychleji než u jiných savců.

Byliny pro kočky

Jaký je život s kočičím epileptikem?

Není to vždy zrovna snadné. Je dobré vést si deník o četnosti a podobě záchvatů.

V ideálním případě by se vám také mělo povést vysledovat, co záchvaty spouští. Každopádně základem je kočku nestresovat a dopřát jí co nejvíce klidu a také spánku (kočky prospí zhruba 18h denně). Skvěle pomáhají i přípravky na zklidnění a pro hormonální rovnováhu.

Nicméně navzdory onemocnění se kočka může dožít vysokého věku a prožít život naplno a spokojeně.