Psincový kašel

Psincový kašel neboli infekční laryngotracheitida je onemocnění horních cest dýchacích a je způsobeno komplexem virů a bakterií. 

 

Ve svém počátečním stádiu postihuje horní cesty dýchací, ale ve vážných případech se může rozvinout a zasáhnout i dolní cesty dýchací.

V některých případech může u psa dojít až ke vzniku bronchopneumonie (zápal plic).

Psincový kašel (nebo také mezi chovateli známý jako kotcový kašel) je vysoce infekční. Psi se velmi často nakazí v místech s velkou koncentrací zvířat, kde je riziko největší – výstavy psů, v parku, na cvičáku a tam, kde je vysoký infekční tlak. 

Nejvíce ohroženou skupinou jsou štěňata, mladí psi a psi staří a nemocní.

Bohužel onemocnět mohou psi v jakémkoliv věku a to i opakovaně. Nejčastěji se infekční kašel vyskytuje na jaře a na podzim, kdy díky vysoké nakažlivosti vznikají v psí populaci až epidemie.

> Biocidní roztok Dokonalá Voda je chytré řešení psincového kašle.

Již druhý den zřetelné zlepšení u infikovaných zvířat a ochrana pro ostatní. 

Nejčastějšími patogeny jsou viry, především pak psí adenovirus v kombinaci s ještě jinými. Pouze zřídka se komplexu respirační laryngotracheitidy účastní virus psí chřipky.

Nejčastěji spolupůsobící bakteriální agens je Bordetella bronchiseptica, proti které je možná vakcinace intranasální vakcínou pro tvorbu slizniční imunity. Vzhledem k mutacím a variabilitě nemusí být vakcinace zárukou pro ochranu psa.

Z virových agens bývá často také přítomen virus infuenzy psů, psinka, reovirus, psí herpesvirus a jiné. Součástí psincového kašle bývají i mykoplazmata. Jakmile dojde k poškození respiračního epitelu těmito patogeny, rozvíjí se rychle infekce sekundárními bakteriálními patogeny, které dále zhoršují projevy klinického onemocnění. Jako sekundární patogeny se uplatňují Pseudomonas spp., E.coli, Klebsiella, Pasteurella a streptokoky.

Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí (kašlání, kýchání) nebo přímým kontaktem (nos na nos). 

Rozvoj onemocnění je přímo závislý na aktuálním zdravotním stavu zvířete a je charakterizován akutním nástupem suchého, někdy až záchvatovitého kašle, který se zhoršuje vlivem stresu nebo tlakem na průdušnici. 

Mohou se dostavit výtoky z očí a z nosu, často až hnisavé. 

V těžších případech je možné pozorovat těžkou bronchopneumonie ohrožující život zvířete. Rychlost rozvoje je velice individuální a je možné, že majitelé některá stádia na svém zvířeti ani nepoznají.

Nekomplikovaný průběh infekce trvá obvykle 5-14 dní a je provázen suchým kašlem s expektorací hlenu, někdy také s dávením. Tento stav je chovateli často mylně popisován jako zvracení. Těžké formy onemocnění bývají provázené horečkou, apatií, vlhkým kašlem, případně ztíženým dýcháním.

 

Infekce, jako je psincový kašel, jsou nemoci, jejichž původci jsou živé mikroorganizmy, které jsou schopné pronikat do organizmu zvířat, vyvolat onemocnění a přenášet se dále na zdravé jedince. Dokonalá Voda tyto živé mikroorganismy úspěšně likviduje.

Jak Dokonalá Voda likviduje škodlivé mikroorganismy?

Na rozdíl od běžných chemických biocidních prostředků působí aktivní látky roztoku na buněčné stěny prokaryotických buněk bakterií, které jsou vystaveny účinkům Redox potenciálu 800 mV a tím jsou narušeny. V důsledku změny osmotického tlaku (rozdíl tlaku prostředí a tlaku uvnitř buňky) poté dojde k protržení cytoplazmatické membrány a tím k destrukci buňky. 

Vůči tomuto typu mechanického poškození buněčných stěn nemají některé mikroorganismy obranný mechanizmus a nemohou si na něj vytvořit rezistenci. Eukaryotické buňky, které tvoří buněčnou stavbu vyšších živočichů (lidé, zvířata a rostliny), nejsou roztokem poškozovány jelikož mají odolnější buněčnou stěnu. Roztok účinně působí také proti virům tím, že zabraňuje vytváření vazeb mezi virem a hostitelskou buňkou a existující vazby ničí.

Jak se psincový kašel běžně léčí?

Terapie je vždy zvolena dle aktuálního stavu zvířete. V první fázi bývají aplikovány přípravky na pomoc vykašlávání a látky na podporu imunitního systému. Ve vážnějších případech je terapie založena na aplikaci antibiotik minimálně po dobu 14dní. Důležitý je klidový režim po dobu 2-3 týdnů, v závažných případech déle.

Použitím biocidního roztoku Dokonalá Voda lze při včasném započetí terapie předejít podávání antibiotik. 

Dokonalá voda je užívána zvláště u těch případů psincového kašle, kdy si majitelé, či veterinární lékař rozmýšlejí zda již nasadit antibiotika, nebo zda ještě nikoli.

Dávkování:

V preventivním režimu: 1 víčko (8 ml) biocidního roztoku Dokonalá Voda na 1 litr pitné vody z běžného zdroje. Při výměně vody v misce přidejte novou dávku biocidního roztoku Dokonalá Voda. Tento postup provádějte každý třetí den nebo každý den 7 až 10 dní v měsíci.

Při závažnějších infekčních stavech: 4 víčka (32 ml) biocidního roztoku Dokonalá Voda na 1 litr pitné vody.

Pokud zvíře užívá biocidní roztok v tomto dávkování déle než 5 dní, doporučujeme začít užívat probiotika - např. přírodní probiotikum, jakými jsou Chlorella nebo Spirulína, nebo probiotickou pastu či jiné produkty. 

Chlorella i Spirulína jsou navíc velmi vhodné nejen jako probiotický zdroj, ale i jako zdroj vitamínů, minerálů a v případě Spirulíny i zdroj vlákniny a proteinů. 

Při terapii psincového kašle u jednoho ze zvířat žijících ve skupině psů, je vhodné podávání biocidního roztoku Dokonalá Voda U VŠECH PŘÍTOMNÝCH JEDINCŮ. Tedy i u těch, kteří zatím nevykazují klinické příznaky onemocnění.

Pokud zvíře již užívá antibiotický přípravek, konzultujte správné použití biocidního roztoku se svým veterinářem nebo v poradně - Dokonalá Láska, tel.: +420 731 381 380. Specifické a vážné případy mohou vyžadovat užití ve větší koncentraci. V takových případech kontaktujte poradnu.


Dokonalá Voda - biocidní roztok 100 ml

Biocidní roztok pro úpravu pitné vody pro zvířata v zájmovém chovu.   Infekční nemoci jso..

153,00 Kč Cena bez DPH: 126,45 Kč

Dokonalá Voda - biocidní roztok 200 ml

Biocidní roztok pro úpravu pitné vody pro zvířata v zájmovém chovu.   Infekční nemoci jso..

197,00 Kč Cena bez DPH: 162,81 Kč

Dokonalá Voda - biocidní roztok 500 ml

Biocidní roztok pro úpravu pitné vody pro zvířata v zájmovém chovu.   Infekční nemoci jso..

447,00 Kč Cena bez DPH: 369,42 Kč

Dokonalá Voda - biocidní roztok 1000 ml

Biocidní roztok pro úpravu pitné vody pro zvířata v zájmovém chovu. Infekční nemoci jsou nemoci..

787,00 Kč Cena bez DPH: 650,41 Kč

Láska B01 Chlorella 100 g

Chlorella je zvířaty vybírána při těchto stavech: nedostatek bílkovin, oslabený imunitní systém, níz..

360,00 Kč Cena bez DPH: 297,52 Kč

Láska B01 Chlorella 50 g

Chlorella je zvířaty vybírána při těchto stavech: nedostatek bílkovin, oslabený imunitní systém, níz..

215,00 Kč Cena bez DPH: 177,69 Kč

Láska B02 Spirulína 100 g

Spirulína je zvířaty vybírána při těchto stavech: únava způsobená nedostatkem železa, nedostatek bíl..

320,00 Kč Cena bez DPH: 264,46 Kč

Láska B02 Spirulína 50 g

Spirulína je zvířaty vybírána při těchto stavech: únava způsobená nedostatkem železa, nedostatek bíl..

188,00 Kč Cena bez DPH: 155,37 Kč

Zobrazuji 1 až 8 z 8 (celkem stran 1)